کاشان

میانگین امتیاز کاشان: 4.2 / 5
تعداد آرا: 9

تصویر تور نام تور مدت اقامت رفت برگشت شروع قیمت از نام آژانس جزئیات

تور گلاب گیری کاشان

کاشان تور یکروزه گلاب گیری کاشان

اگر بخواهم از قدمت زیاد اماکن تاریخی و فرهنگی کاشان بگم برایتان می‌رسیم به اصفهان که درون خودش شهرستان کاشان را جای‌داده است.
قدمت شهرستان کاشان به بیش از 7500 سال پیش برمی‌گردد. اماکن باستانی و تاریخی این شهرستان گویای این موضوع هستند. از آنجایی که مشاهیر برجسته‌ای در این شهرستان چشم گشوده‌اند، کاشان به عنوان یکی از مقاصد توریستی شناخته شده است.این شهرستان تاریخی و خوش عطر در جوار شهرهایی چون نطنز، آرام، دلیجان و قم قرار دارد.

 

تاریخچه کاشان

کاوش‌های باستان‌شناسان در کاشان به بیش از 70 سال پیش برمی‌گردد. بر اساس تحقیقات 7500 سال قبل، مردمان این شهرستان در منطقه‌ای به نام سیلک، در فاصله 2 کیلومتری از جنوب غربی کاشان زندگی می‌کردند.
این تحقیقات با حفاری در این منطقه به سرپرستی رومن گریشمن انجام شده است. پس از حفاری به این نتیجه رسیده اند که این مکان در واقع اولین سکونتگاه انسان در دشت بوده است. بناهای قدمت داری که با خشت و ملات گل ساخته شده اند گویای این مسئله هستند.
 

دوران اسلامی کاشان

در اوایل این دوره، کاشان به عنوان شهری کوچک بوه است.با بزرگ شدن فلات ایران، موقعیت مرکزی کاشان و قرارگرفتن شهرستان کاشان در مسیر ارتباطات، به مرکزی صنعتی تبدیل شده است.

 

شهرستان کاشان در دوره های مختلف

با حمله مغول کاشان ویران شد ولیکن بعدها توانست خود را بازسازی کند. دوره چشمگیر شهرستان کاشان به دوره صفویه برمی‌گردد؛ در این دوره پادشاهان در این شهرستان سکونت می‌کردند و کاشان به عنوان شهرستانی ثروتمند شناخته شده بود.
برخلاف آشوب‌های صفویه و زلزله‌ای که در دوران کریم‌خان به این شهر آسیب رساند، موقعیت‌ها تا حدی حفظ شد. ولیکن در اواخر دوره قاجار، آشوب‌ها و ناتوانی رقابت در عرصه نساجی، اوضاع را وخیم کرد.
بیشترین معروفیت مربوط به دوره ناصرالدین شاه است؛ دلایل این معروفیت به موارد زیر برمیگردد:

 1. تولید منسوجات ایرانی با تاسیس شرکت اسلامیه
 2. فعالیت و بابیت آن ها در کاشان
 3. تبعید، عزل و قتل میرزا تقی خان امیرکبیر

 

چه جوری بریم تور کاشان؟

اگر دوست دارید با یک تور لیدر پایه که اطلاعات سطح بالایی راجع به این شهر داشته باشد و بتواند اکثر جاهایی که حتما باید یک‌بار ببینیدش رو نشانتان بده برید سفر؛ فقط کافیه با سفرکنید تماس بگیرید تا برنامه‌ها را برای شما جور کنیم.
 اگر تصمیم گرفتید با اتومبیل شخصی خودتان سفر کنید بهترین مسیر اتوبان تهران - قم است که می‌توانید از تماشای کویر و نمک زارها لذت ببرید. میان این زیبایی‌ها یادتون نره وقتی به قم رسیدید میسرتان را از اتوبان قم - کاشان دنبال کنید.
 

جاذبه های گردشگری تور یکروزه کاشان

قبل از سفر به کاشان بهتر است جاذبه‌های گردشگری آن را بشناسید تا بتوانید با یک برنامه‌ریزی منظم از این اماکن دیدن کنید و از سفر خود لذت ببرید.
شاید نام خانه‌های تاریخی کاشان نظیر منوچهری، بروجردی، عامری و... را شنیده باشید.  هر مسافر ب یک‌بار هم شده بهتر است این خانه‌ها را تماشا کند.
جاذبه‌های گردشگری شهرستان کاشان به سه بخش طبیعی، تاریخی و آیین‌های مختلف مثل گلاب‌گیری تقسیم می‌شود. در ادامه اکثر این مناطق گردشگری را در اختیارتان گذاشتم تا خودتان تصمیم بگیرید به کدام یکی سر بزنید.
 

باغ فین کاشان

تور کاشان همراه باغ فین

 

بهتر است مقصد اول مربوط به گشت و گذارتان را به باغ و حمام فین اختصاص دهید. حمام فین یکی از اماکن گردشگری جذاب شهرستان کاشان است. سفر بدون بازدید از این مکان تکمیل نخواهد شد.
حمام فین به دستور جمشید شاه ایرانی ساخته شده است که در فصول مختلف جهانگردان بسیاری را به خود جذب کرده است.
در عصر قاجاریه و صفویه دو حمام در باغ فین ساخته شده است. یکی از آن‌ها مختص به درباریان و پادشاهان بوده است. حمام دیگری هم برای استفاده خدمه در نظر گرفته شده است.
 

عمارت های چند داستانی کاشان

کاشان داستان طویلی درباره‌ی تاریخ دارد که این داستان‌ها در دیوار خانه‌های تاریخی آن نوشته شده است.
در واقع خانه‌های تاریخی کاشان با زیبایی چشمگیر و طراحی استثنایی، نبوغ معماران را به رخ می‌کشاند.
از معروف‌ترین خانه‌های تاریخی کاشان می‌توانیم به بروجردی‌ها و طباطبایی‌ها اشاره کنیم که در ادامه توضیحات بیشتری خواهم داد ولیکن خانه‌های دیگری مثل عامری‌ها، منوچهری‌ها و... هم مانند الماسی در میان جاذبه‌های گردشگری برق می‌زنند.

 

خانه طباطبایی‌ها

بازدید از خانه طباطبایی ها در تور کاشان

حدود 186 سال پیش، سید جعفرطباطبایی نطنزی به سرش زد در محله سلطان امیر احمد برای خود و خانواده‌اش خانه‌ای بسازد. او در کار تجارت بود و فرش‌های فاخری به کشورهایی نظیر هند و روسیه صادر می‌کرد.
اگر از بیرون به خانه تاریخی طباطبایی‌ها نگاه کنیم، شاهد نمایی ساده و بدون تزئینات خواهیم بود ولی وقتی داخل آن می‌شوید عجایب معماری و زیبایی استثنایی، بی شک شما را شگفت‌زده خواهد کرد. در ادامه آدرس خانه طباطبایی‌ها را در اختیارتان می‌گذارم تا بتوانید با دیدن این خانه تاریخی، از سفر خود لذت ببرید.
آدرس: کاشان، خیابان علوی، محله سلطان امیراحمد، جنب امامزاده امیراحمد (راهنمای مسیر)

 

خانه بروجردی ها

تور کاشان همراه با بازدید خانه بروجردی ها

داستان خانه بروجردی‌ها از آن جایی شروع شد که دختر سید جعفر طباطبایی برای سید مهدی بروجردی دلربایی کرد ...

حاج‌آقا حسن بروجردی هم دید که بچش حسابی عاشق شده؛ رفت خواستگاری. پدر عروس از آن جایی که نظر مالی سطح بالا بود و از بزرگ ترین تاجران کاشان بود شرطی گذاشت. اون شرط این بود که داماد باید خانه‌ای هم سطح با خانه طباطبایی‌ها داشته باشد.

البته این شرط اجرا شد و پس از چند روز، خانواده بروجردی اقدام به ساخت‌وساز خانه زیبایی در محله سلطان امیراحمد در نزدیکی خانه پدری عروس کردند.

آدرس: کاشان، خیابان علوی، محله سلطان امیراحمد (راهنمای مسیر)

 

بازار تاریخی کاشان

بازار سنتی ایران یکی از بناهای ارزشمند این شهر است که به عنوان یکی از آثار ملی ایران در سال 1355 به ثبت رسیده است.

این بازار زیبا از اواسط خیابان بابا افضل شروع می‌شود و تا دروازه دولت ادامه دارد. بناهای تاریخی متعددی را درون خودش جای‌داده است که برخی از این بناها را در ادامه برایتان لیست کرده‌ام:

و...

این بنا یکی از قدمت‌دار ترین بناهای کاشان است. قدمت بازار سنتی کاشان به دوران آل بویه برمی‌گردد.

 

حمام سلطان امیراحمد

حمام سلطان امیر محمد در تور فیلبند

حمام سلطان امیر احمد در دوران صفوی بنا شده است و در سال 1956 به عنوان میراث ملی شناخته شده است.

از شاهکار‌های معماری این حمام می‌توانیم به موزاییک‌ها، کاشی‌های آبی فیروزه‌ای و زرفام، سقف‌های طاقدار، گچبری‌های هفت لایه‌ای و نقاشی‌های نفیس اشاره نمود.

یکی از مکان‌های نمادین و خارق‌العاده برای عکاسان پشت‌بام حمام سلطان امیر محمد است.

 

کویر مرنجاب و ابویز آباد

بعد از گشت و گذار در بناهای تاریخی، قدم زدن بر فراز تپه‌های حرارت دار شنی با وزش نسیم خنک می‌تواند حال خیلی از ما را بهتر کند. علاوه بر اینها آرامش و سکوت کویر خیلی لذت بخشه.

برای شما محل این کویرها را در ادامه گذاشتم تا علاوه بر تماشای بناهای تاریخی، کویرگردی را هم تجربه کنید.

کویر ابویز آباد در بخش شمال شرقی کاشان و کویر مرنجان در شمال شهر آران و بیدگل، در نزدیکی دریاچه نمک قرار دارند.

 

ابیانه

این روستای سرخ یکی از نگین‌های درخشان کاشان است که بی‌شک از دیدن آن لذت خواهید برد.

روستای ابیانه علاوه بر آثار و بناهای تاریخی که در خود جای داده است، در منطقه‌ای خوش و آب و هوا قرار گرفته است. 

در این روستای فوق‌العاده زندگی، عشق، حقیقت و بسیاری دیگر از کلمات جریان دارند.

 

تپه‌های سیلک

تپه سیلک اولین تمدن شهرنشینی است که قدمتی بلند مدت دارد. سیلک در جنوب غرب کاشان، از دو تپه در شمالی و جنوب تشکیل شده است که حدود 600 متر با یکدیگر فاصله دارند.

اما برخی از مواردی که این تپه قدیمی را متمایز ساخته است در پایین برایتان ذکر کرده ام:

 1. کهن‌ترین خشت دست ساز
 2. زیگورات سیلک
 3. سفال‌های منقوش
 4. مکتوباتی مربوط به دوران هخامنشیان

 

 گلاب گیری  کاشان

تور گلاب گیری کاشان

پدیده گلاب‌گیری در کاشان رسمی دیرینه است که سالانه گردشگران زیادی را جذب خود کرده است.

اگر در نیمه‌های ماه اردیبهشت تا نیمه‌های خرداد به شهر کاشان سفر کنید، از عطر و بوی مراسم گلاب‌گیری بدون شک مست خواهید شد.

جالبیش اینجاست به دلیل اقلیم خشک کویری اطراف کاشان، رویش گل‌های محمدی، توجه گردشگران زیادی را به خود جذب کرده است.

تور یکروزه گلاب گیری کاشان در سایت سفر کنید وجود دارد که می‌توانید در این تور، این آیین دیرینه و تماشایی را مشاهده کنید.

در قدیم برگزاری این مراسم با آداب خاص‌تری مثل حمل بار مزرعه با شتر همراه با رقص و پایکوبی اجرا می‌شد؛ البته امروزه  رقص و پایکوپی جایگاهش را حفظ کرده ولیکن برخی از این سنت‌های دیرینه از بین رفته‌اند.

 

آب و هوای شهرستان کاشان

بهتر است قبل از سفر به این دیار دوست‌داشتنی از آب‌وهوای آن اطلاع داشته باشید تا تصمیم بگیرید کدام فصل را برای سفر انتخاب کنید.

در کل آب و هوای کاشان بیابانی است که در فصل پاییز و زمستان به زیر 3 درجه نمی‌رسد. ولیکن در فصل تابستان، روزهای بسیار گرمی وجود دارد که باید انتظار هوای 40 درجه سانتی‌گراد را هم داشته باشید.

 

بهترین فصل برای سفر به کاشان

مانند تمامی مناطق دیگری که دارای آب و هوای گرم و خشک است، بهترین فصل برای سفر به کاشان پاییز و اوایل فصل بهار یعنی تا اردیبهشت ماه است.

البته برخی از افراد علاقه‌ به مراسم گلاب‌گیری دارند که در این صورت بهترین زمان سفر اواسط اردیبهشت‌ماه تا اواسط خردادماه است.

برای کمبود هزینه‌ها بهتر است در فصل پاییز به کاشان سفر کنید زیرا در بازه گلاب‌گیری حجم مسافران افزایش پیدا می‌کند و هزینه‌های اقامتی و... افزایش پیدا ‌می‌کند.

 

اقتصاد شهرستان کاشان

کاشان، شهری تاریخی پر از گل و گلاب، پس از استان اصفهان پرجمعیت ترین شهرستان است.

این‌ جمعیت همه دست به دست یکدیگر داده‌اند تا اقتصاد زنده‌ای برای این شهرستان پدیدآورند. اقتصاد کاشان به 3 اصل بستگی دارد:

 1. کشاورزی
 2. صنعت
 3. صنایع دستی

منطقه کاشان از ویژگی‌های کشاورزی مهمی برخوردار است. به طوری که بیشتر زمین‌های اطراف کاشان زیرکشت پنبه وغله است.

 

سوغاتی کاشان چیست؟

گل محمدی خشک شده سوغاتی تور کاشان

وقتی به مسافرت می‌رویم، نمی گم همیشه ولی اکثر اوقات دوست داریم لحظات خوشی که داشتیم را با دیگران به اشتراک بگذاریم.

این امر با خرید سوغاتی تحقق می‌یابد. اما سوغاتی‌های شهر کاشان را می‌دانید؟ برای آن دسته از افرادی که نمی‌دانند در ادامه لیستی از آن‌ها را آماده کرده‌ام:

 

صنایع دستی کاشان

علاوه بر سوغاتی‌های متنوعی که می‌توانید برای نزدیکانتان فراهم کنید، صنایع‌دستی ارزشمند و نفیسی وجود دارد که مطمئنم جایش توی خونه‌ی شما خیلی خالیه. 

اما صنایع دستی کاشان چیست؟

 1. گیوه نَشَلجی
 2. سفال
 3. فرش

 

رستوران های کاشان

وقتی به سفر می‌رویم این که کجا غذا بخوریم، یکی از دغدغه‌های ما است.

خودم به شخصه آن‌قدر دست‌پخت مامانم خوبه که به هر غذایی راضی نمی‌شم!

برخی از این رستوران‌ها را در ادامه در اختیارتان گذاشتم تا از خوردن غذایی لذیذ و باکیفیت در سفرتان لذت ببرید:

 1. رستوران سرای عامریها: کاشان، خیابان علوی، هتل سرای عامریها
 2. رستوران سنتی مظفری: کاشان، خیابان علوی
 3. فودکورت کاشان مال: کاشان، بلوار امام رضا، مجتمع کاشان مال
 4. فست‌فود روناک: کیلومتر 5 اتوبان کاشان، قم

 

اقامتگاه های کاشان

خوشبختانه کاشان انتخاب‌های زیادی جهت اقامت، برای مسافران در نظر گرفته است.

شما می‌توانید اقامتگاه خود را از میان هتل‌ها با درجه‌بندی‌های مختلف، خانه‌های مبله و لوکس، اقامتگاه‌های بوم‌گردی، هتل‌های سنتی و زیبا و کمپینگ‌ها انتخاب کنید.

قیمت این اقامتگاه‌ها در ایام نوروز و بازه گلاب‌گیری به دلیل حجم مسافر افزایش پیدا می‌کنند.

 

چرا به کاشان سفر کنیم؟

کاشان شهری تاریخی، پر از بناهای قدمت دار با معماری استثنایی است. فردی وجود ندارد که از سفر به این شهرستان پشیمان شده باشد.

آیین‌های خاصی که در این شهرستان برگزار می‌شود مانند آیین دیرینه‌ی گلاب‌گیری، بی شک ارزش یک‌بار دیدن را دارد.

کاشان از لحاظ صنایع دستی به طور کامل غنی است. از آن جایی که این صنایع دستی نفیس با عشق ساخته شده‌اند، هر فردی از دیدن این صنایع لذت خواهد برد.